Calator in Muntii Banatului


Este un proiect judeţean iniţiat de Şcoala 7 Reşiţa sub coordonarea cadrelor didactice Cristina Ardeleanu şi Ionuţ Gârtoi care urmăreşte promovarea valorilor naturale ale locului, descoperirea frumuseţilor Munţilor Banatului, dezvoltarea capacităţii de înţelegere a realităţii şi de adaptare la această realitate,  crearea unor deprinderi de mişcare în natură,  dezvoltarea spiritului de aventură şi  închegarea unor relaţii de prietenie între copii provenind din şcoli diferite şi din zone diferite. Parteneri în derularea acestui proiect sunt Şcoala cu cls. I-VIII Nr. 6 Reşiţa (prof. Gabi Gyuretta), Liceul Teoretic “Mircea Eliade” Reşiţa (prof. înv. primar Nicoleta Marcu) şi Şcoala Zlagna (înv. Codruţa Ioaniţescu). Alţi colaboratori în implemetarea proiectului: Clubul Montan Caransebeş, Asociaţia “Prietenii Munţilor”, Administraţia Parcul Naţional Semenic-Cheile Caraşului.  Proiectul constă în informarea copiilor cu privire la zonele naturale ale judeţului, drumeţii montane, jocuri în  natură, orientare turistică şi aplicaţii, descoperirea monumentelor naturale şi istorice din Munţii Banatului.   

Drumeţie                                                                                      În Peştera Comarnic

  

Cu trenul de la Oraviţa la Anina