DREPTURILE COPILULUI – DREPTURILE MELE 2014

JOI, 20 noiembrie 2014, a avut loc, în amfiteatrul Şcolii Gimnaziale Nr. 7 Reşiţa tradiţionala manifestare DREPTUL DE A FI COPIL, organizată cu ocazia Zilei Internaţionale a Drepturilor Copilului. Activitatea reprezintă finalizarea Proiectului Naţional DREPTURILE COPILULUI – DREPTURILE MELE, ajuns la ediţia a V-a, derulat în parteneriat cu Primăria Reşiţa, Organizaţia „Salvaţi Copiii”, Asociaţia Învăţătorilor Caraş-Severineni şi Casa Corpului Didactic Caraş-Severin. Activitate a constat intr-o…

Poze de la activitate

… dezbatere privind drepturile copilului, pe baza unei prezentări teoretice a acestora, realizată de cadrele didactice Ileana Pomoja şi Cristina Ardeleanu. Copiii au făcut completări cu exemple din viaţa reală care ilustrau respectarea sau încălcarea drepturilor lor. Sociologul Dana Demenenco de la Direcţia Judeţeană de Asistenţă Psihopedagogică – Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Caraş-Severin a adus la cunoştinţa celor prezenţi situaţii reprezentând drepturi ale copiilor şi le-a explicat, pe baza acestora, felul în care lumea concepe anumite drepturi, anumite situaţii sau persoane.

Preşedinta Organizaţiei „Salvaţi Copiii”, Măriuţa Simionescu, a fost alături de copiii de la Şcoala 7 şi le-a vorbit despre actul de căpătâi al lor, care reglementează drepturile copilului: Convenţia privind drepturile copilului.

A avut loc, totodată, vernisajul expoziţiei de desene pe tema drepturilor copilului şi premierea elevilor care au realizat cele mai reuşite lucrări la cele două secţiuni ale concursului, eseuri şi desene. Elevii care au realizat eseurile câştigătoare au prezentat subiectele pe care le-au tratat. Câştigătorii la cele două secţiuni au primit din partea Organizaţiei „Salvaţi Copiii” câte o Convenţia privind drepturile copilului.

La finalul activităţii, directorul şcolii, prof. Cristiana Schmaler a făcut referire la responsabilităţile pe care le au copiii, privite ca atribuţii sau ca obligaţii inerente ale existenţei într-o comunitate, fie ea şcoală, casă sau alte medii.

În acest an, în proiectul DREPTURILE COPILULUI – DREPTURILE MELE au fost înscrişi 152 de copii la cele două secţiuni. Lucrările au fost evaluate de un juriu din care a făcut parte un profesor de limba română, un profesor de educaţie plastică şi alte cadre didactice. Coordonatorii proiectului au apreciat implicarea şi cunoaşterea drepturilor, dar şi modalitatea de exprimare (la eseuri), aranjarea în pagină, corectitudinea textului. La lucrările de educaţie plastică s-a urmărit ca acestea să reprezinte un drept al copilului (sau mai multe), esteticul lucrării, calitatea acesteia, dar şi implicarea exclusivă a copiilor în realizarea lucrării.

La acţiune au fost prezenţi elevi din clasele a III-a şi a IV-a, precum şi câştigătorii din clasele gimnaziale ale Şcolii 7, cadrele didactice Adriana Bonciu, metodist CCD Caraş-Severin, Violeta Groza, Viorel Bugărin, direcţiunea şcolii – prof. Cristiana Schmaler şi prof. Ileana Pomoja – şi consilierul educativ, prof. Cristina Ardeleanu. Pe lângă acestea, s-au implicat în derularea activităţilor proiectului naţional DREPTURILE COPILULUI – DREPTURILE MELE prof. Doina Caracalean, prof. Georgeta Gaita, prof. Maria Truţ, prof. Petruţa Bălan şi prof. Ioana Farcaş. Menţionăm că proiectul DREPTURILE COPILULUI – DREPTURILE MELE este înscrisă în Calendarul Activităţilor Educative Regionale şi Interjudeţene 2014, avizat de MEN.