Lansarea Revistei Scolii


Vineri, 15 ianuarie 2016, de Ziua Culturii Române, elevii Şcolii 7 Reşiţa şi-au lansat nr. 34 al revistei şcolii, Lumea noastră. În paginile ei se regăsesc activităţile extraşcolare desfăşurate în perioada decembrie 2015 – ianuarie 2016, predominând cele dedicate sfârşitului de an. Un alt grupaj se referă la informaţiile privind Pulsul şcolii, redactorii propunând o întâlnire cu prof. Maria Liţă, consilier şcolar, dar şi o privire de ansamblu a unui opţional inedit, şi anume Istorie orală: istorie trăită, istorie povestită, pe care elevii şcolii îl studiază, bucurându-se de implicarea mai multor personalităţi locale. Pulsul şcolii cuprinde şi un grupaj de ştiri în care sunt promovaţi cei mai buni elevi ai şcolii, mai exact aceia care au obţinut rezultate foarte bune la concursurile şi olimpiadele şcolare desfăşurate în perioada dintre două apariţii editoriale. În acest număr revista publică un material despre eleva Andra Kradyel, calificată la etapa naţională a olimpiade de lectură. Talentele şcolii îi prezintă, de data aceasta, pe elevii Alex Surdu, pasionat de IT şi de folclor, membru al ansamblului „Bârzava”, pe Beatrice Ponoran, pianista care frecventează cursurile Şcolii Populare de Arte „Ion Românu” din Reşiţa şi o pereche de dansatori care, deşi se află în primii ani de practicare a dansului sportiv, au obţinut rezultate frumoase: Valentin Pişta şi Giulia Bîrborică.