Parteneriat educational între scoli resitene

Miercuri,  7 martie 2012, a avut loc la şcoala noastră o nouă  acţiune în cadrul parteneriatului eduaţional „Copiii Reşiţei pentru România”, încheiat între Şcolile Nr. 7 şi Nr. 2 din oraş. Un grup de elevi din clasa a V-a de la Şcoala 2 au participat la un atelier de lucru în cadrul cercului de biogeografie „Banatul Montan” al Şcolii 7. Sub îndrumarea cadrelor didactice Florentina Puşu, Camelia Datcu şi Daniela Biriescu, copiii au exersat citirea unei hărţi, folosirea unui ghid turistic şi a busolei.

Derularea activităţilor în cadrul acestui protocol vine în întâmpinarea dorinţei copiilor de a se cunoaşte, de a schimba impresii, de a călători. Excursiile, vizitele, drumeţiile şi întâlnirile organizate şi îndrumate sistematic dezvoltă interesul pentru cunoaşterea şi respectarea mediului înconjurător. Activităţile realizate de cele două şcoli contribuie la dezvoltarea interesului pentru călătorii, a dorinţei de cunoaştere a orizontului local şi naţional, la dezvoltarea spirituală şi culturală a elevilor.

 hogan outlethogan outletnike tn pas chertn pas cherlouboutin pas chernike air max 90 outletnike air max 90 outlet uknike air max 90 outlet uknike air max 90 outlet uknike air max 90 outlet ukair max pas cherair max pas cherair max pas cherair max pas cherair max outlet italiaair max outlet italiapandora charms cheappandora charms cheappandora charms cheappandora charms cheappandora charms outletpandora charms ukpandora charms ukpandora charms ukpandora charms ukpandora pas cherpandora pas cherpandora pas cherpandora pas cherpandora outlet italiapandora outlet italiapandora outlet italia