Sarmizegetusa Regia, un loc de poveste

Joi, 9 octombrie 2014, a avut loc o nouă activitate din cadrul proiectului educational “România, ţara mea”. Elevii claselor I A şi a III-a A, însoţiţi de cadrele didactice Doina Caracalean şi Cristina Ardeleanu, au vizitat Sarmizegetusa Regia, locul în care se află ruinele capitalei Daciei preromane. Administratorul Parcului – inclus pe lista Patrimoniului cultural mondial UNESCO – Vladimir Brilinsky, a fost un ghid care a reuşit să imprime copiilor de la Şcoala 7 din Reşiţa respectul pentru strămoşii noştri daci, faţă de locul în care se aflau, un sentiment de mândrie naţională şi de patriotism. Copiii au aflat că în zona Munţilor Orăştiei sunt şase cetăţi, că Sarmizegetusa Regia este alcătuită din trei părţi: civilă, militară şi zona sacră. Au vizitat cu precădere, însă, zona sacră a Regiei, unde au putut admira sactuarele, fiind impresionaţi în mod special de Calendarul dacic şi de Soarele de andezit. În ciuda faptului că este situată într-un loc în care nu se ajunge foarte simplu, Sarmizegetusa Regia merită vizitată de orice român, copil sau adult, pentru măreţia şi simbolurile sale, pentru povestea extraordinară ascunsă în sanctuarele dacice şi spusă cu măiestrie de  Vladimir Brilinsky şi, nu în ultimul rând, pentru natura care o  înconjoară.

Poze Sarmizegetusa Regia